Messi
Messi er en portugisisk gadehund, der af tidligere ejere er blevet vurderet til at være Labrador/Jack Russell-blanding, men det er naturligvis blot et gæt, da dette ikke vides med sikkerhed. Vi tænker, der godt kunne være Podengo i ham også, qua hans høje aktivtetsniveau og ditto jagtinstinkt.
Hvad vi ved med sikkerhed er, at Messi er en skøn og meget aktiv hund, der har haft en noget turbulent tilværelse i flere forskellige hjem, og derfor også kommer med nogen ting, der måske/måske ikke viser i nyt hjem. Nu har han virkelig brug for en hundeerfaren ejer med god forståelse for hans baggrund og hans behov, så man er klædt på til de udfordringer, der eventuelt måtte vise sig.
Messi skal ud i det landlige til hus, ro og duften af muld og marker, hvor byliv og trafik ikke er en del af miljøet. Han skal have snuden i jorden, da hans næse har brug for at arbejde, og der må gerne være en velafbalanceret neutraliseret tæve, han kan støtte sig til, i forvejen.
Vores hundetræner/adfærdsbehandler har gjort disse observationer med Messi:
Glad, sød og aktiv hund, der elsker at være ude i naturen og at give kys til sine mennesker.
Messi er som udgangspunkt forsigtig i mødet med nye mennesker, primært mænd, men er mild, venlig, opsøgende og vil gerne kontakten. Vi fornemmer, at han nemt kan introduceres til nye mennesker, hvis folk bare lader ham komme til dem og trække sig når han har brug for det. Sød og kærlig hund, så snart han kender en.
Der er lyd på ham, når han bliver stresset og når der ikke er nogen hos ham, og det kommer til udtryk med meget gøende adfærd, så man skal forvente, at han kommer med separationsangst, og han søger derfor en familie, hvor der stort set ingen alene-tid er.
Han går pænt i snor i et tjept tempo og han vil gerne snuse og undersøge alt. Han har MEGET jagtinstinkt, så vi anbefaler ikke, at man slipper ham fri. Han kan lidt basic skills som sit navn og sitte, men virker ellers ikke som om han har lært særlig meget. Her hos os træner vi almindelige kontaktøvelser med ham og han er kvik og lærenem, arbejder gerne for godbidder.
Tænker at han vil matche med en familie i det landlige, gerne hvor nogen er hjemmegående. Hvis der er børn så helst teenagere. Han ligger imellem det der med at han er en aktiv hund, der gerne vil ud i det grønne og opleve, men også kan blive usikker/stresset i nye kontekster, så han er ikke en hund der skal med overalt.
For at komme i betragtning til dette dyr, kan man vælge at sende en fyldestgørende og detaljeret mail til [email protected], hvor man beretter om, hvem man er og hvad man kan tilbyde. Vi gennemgår derefter alle skriftlige henvendelser, der opfylder ovenstående, og vender tilbage til alle.
Dette dyr er hos Søndergård Hunde- og Kattepension ved Kolding (Gabølvej 6, 6000 Kolding). Kontakt internatsleder Gitte i telefontiden (alle hverdage fra 9.30-12.00) på 8877 2799.
Dyreværnet Kolding - åbningstider*
Onsdag: 12.30 - 17.00
1. søndag i måneden: 12.30 - 16.30
*eller efter aftale på tlf. 8877 2799 (ring og book tid på hverdage mellem kl. 09.30 - 12.00).
Sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr her på siden
Læs om alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr her på siden og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Kom på besøg på internatet
Kom i åbningstiden og fortæl om dig selv og hvad du kan tilbyde og hør mere info om det pågældende dyr, du er faldet for.

Udfyld en ansøgning hos os
Vurderer vi, du er et match, udfylder du en ansøgning. Godkendes du til adoption, aftaler vi en dato for, hvornår du kan hente dyret.
Du er vores dyrehelt



