Sonja
Sonja er ude i pleje og kan ikke ses på internatet.
For at komme i betragtning til Sonja, skal man møde personligt op i Dyreværnets åbningstid, og vi lukker for ansøgningsrunden lige så snart vi føler, vi har nok kvalificerede ansøgere i puljen.
Man skal personligt have raceerfaring for at komme i betragtning til Sonja. Det vil sige at man selv have ejet og haft ansvaret for Old English Bulldogs eller lignende racer for at få lov at lægge en ansøgning.
Når vi har tilpas med fantastiske ansøgninger vil Dyreværnets personale matche den heldige familie, som vi vurderer passer allerbedst i henhold til hendes behov og personlighed.
Vi modtager ikke henvendelser og ansøgninger angående Sonja pr. telefon og mail, og vi har desværre ikke mulighed for at tage hensyn til afstand, hvis man bor langt væk fra Rødovre.
Hvis man bliver godkendt til hende, så skal alle i husstanden kunne deltage i mødet med Sonja og overtage hende efter aftale.
Har I NOGENSINDE set noget så fuldkommen hjertesmeltende dejligt? Nej, vel?!
Sonja er den sødeste lille charmetrold, der nok skal få hele Danmarks OEB-folk op af stolen. Og det håber vi også, for vi skal have fundet en kyndig, raceerfaren familie til hende.
Sonja skulle have været ny ven til tidligere families anden hund, men deres ældre hund sagde helt og aldeles nej tak til at få en hvalp i huset, til stor ærgrelse for familien. Dette skulle hverken anden hund eller Sonja lide under, og derfor har vi påtaget os opgaven at finde en ny familie til den lille hjerteknuser.
Der må hjertens gerne være en bulldog-tæve eller kastreret bulldog i hendes kommende hjem i forvejen, men det er ikke et krav. Hun er dog MEGET glad for kontakt med andre hunde, så hun ville have stor glæde af en hundemakker. Der må også meget gerne være store, selvkørende børn i kommende familie.
Sonja er udadvendt, opsøgende, livsglad, nysgerrig og virker meget træningsvillig. Hun går f.eks. allerede rigtig pænt i snor, på trods af hendes meget unge alder.
Hun bruger sin næse ufatteligt meget, og har brugt meget tid på at undersøge have fra ende til anden, så selvom alle måske ikke lige forbinder OEB med Nosework, så kunne det faktisk godt tyde på, at hun har flair for dette. Hun har i hvert fald brug for træning, og kan naturligvis ikke være alene hjemme endnu. Der skal derfor være GOD tid til langsomt at kunne køre hende ind i nye rutiner. <3
Hvis man er faldet HELT i svimer over denne lille lækkermås, og man kan opfylde ovenstående profil, så skal man skynde sig at møde personligt op i Dyreværnets åbningstid. Vi forventer ikke, der går længe, før vi har fundet Sonjas perfekte match.
Sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr her på siden
Læs om alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr her på siden og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Kom på besøg på internatet
Kom i åbningstiden og fortæl om dig selv og hvad du kan tilbyde og hør mere info om det pågældende dyr, du er faldet for.

Udfyld en ansøgning hos os
Vurderer vi, du er et match, udfylder du en ansøgning. Godkendes du til adoption, aftaler vi en dato for, hvornår du kan hente dyret.
Åbningstider
Islevdalvej 85, 2610 RødovreMandag: Lukket
Tirsdag: 09.00 - 11.00
Ons, tors og fre: 15.00 - 17.00
Lør, søn og helligdage: 12.00 - 16.00
Lukket: 24., 25., 26., 31. dec. + 1. jan
Gabølvej 6, 6000 Kolding
Mandag: Lukket
Tirsdag: 13.00 - 16.00
Onsdag-tors: Lukket
Fredag: 13.00 - 16.00
Lør, søn og helligdage: Lukket
Lukket: 24., 25., 26., 31. dec. + 1. jan
CVR-nr.: 33 31 73 28
Adresse
Islevdalvej 852610 Rødovre
Du er vores dyrehelt



