Rudi (udekilling)
Kalder alle Bengaler-erfarne folk, der ved, hvad racen kræver og kommer med af sjove, finurlige og specielle sider.
Når du adopterer to katte eller killinger fra Dyreværnet, er der halv pris på den ene.
Dyreværnet er blevet betroet opgaven at finde det perfekte match til Rajah og Rudi, der skal ud sammen til et hjem sammen, hos en ny ejer, der har indgående kendskab til racen, evt. allerede har en bengaler.
Plejemor fortæller om Rudi:
Kender du den der introverte type, hvor de først virker meget rolige, afslappet og måske en smule nervøse... Lige indtil at man lære dem at kende og kommer under huden på dem, også viser de sig at gemme på nogle vildt skøre og kærlige sider? Den type er Rudi, bare i en kat.
Da jeg havde hentet ham, gemte han sig i 2 dage, hvor jeg næsten ikke så ham, mens hans bror Rajah legede rundt.
Langsomt begyndte Rudi at komme frem, og langsomt åbnede han sig op... Og ud kom der nogle finurlige sider af den lille fyr.
For han kan godt snyde. For det meste når han kigger med på f.eks. leg, så sidder han lidt passivt og kigger til, og kan godt se lidt beklemt ud. Lige indtil han altså beslutter sig for det er hans tur, og så går det fra 0 til 100.
Rudi ELSKER at springe, og han er GOD til det. Han vil hope 1,5 meter op i luften for at fange det han jagter, og han vil også springe efter det, der kun er 15 cm over gulvet.
Når han er i det intense legehumør med sin bror, kommer han med de sjoveste mest finurlige miav-"hyl" jeg nogensinde har hørt, og jeg griner hver gang. Lyden kan ikke beskrives, men skal opleves.
Han er en lille stille charmetrold, og selv om han ikke heeeeelt gider, så finder han sig i at blive løftet op og blive kysset på han lille hoved, hvilket man bliver fristet til at gøre hele tiden.
Gældende for begge brødre er at de har et utrolig højt energiniveau, og leger meget intenst. De skal have god plads og mange kvadratmeter til at løbe rundt og boltre sig på, og gerne blive stimuleret med f.eks. leg med drillepind, som de begge virkelig elsker.
De er også gode til at lege og stimulere hinanden, samt nusse og give nærvær til hinanden. De er begge enormt nysgerrige og skal være med til ALT man foretager sig, næsten uanset hvor længe de har kendt en, så skal de sidde og kigge med, og gerne også mærke efter med en pote eller snude.
De er nogle meget atletiske katte som bengalere nu engang er, og de kan og vil derfor hoppe op på ALT. Hylder, tøjstativer, skoskabe etc.
Jeg har aldrig haft så svært ved at finde sikre steder til planter, som med disse killinger, da de i undersøgelsens navn formår at komme op i selv de mærkeligste kroge, hvor ingen plejekillinger har befundet sig før.
Af disse grunde ser jeg for mig, at Rudi og Rajah, ville have godt af at kunne få adgang til et voliere. De vil ikke egne sig som fritgående udekatte, men ville trives stort med det, et voliere ville kunne give dem.
Dertil har jeg ikke kunnet spise er måltid alene, i ro, uden at skulle slås for det, siden de her to banditter kom ind af døren. Jeg anbefaler derfor at tænke i løsninger, hvor man kan skærme dem, mens man spiser, hvis det bliver for træls.
Hvis man tænker at man kan leve med to meget nysgerrige, adrætte og energiske, ballademagere, så er man meget heldig.
De her killingers farver er det mindst spektakulære ved dem, for selv om de kan være et stort arbejde til tider, så har de været en endnu større fornøjelse, og har bragt så meget sjov og hygge ind i hjemmet, mens de har været her.
Bemærk: Man kan udelukkende ansøge om adoption af killinger ved personligt fremmøde i Dyreværnets åbningstid. Man møder først killingerne ved et nyt besøg, hvis man vurderes til at være det perfekte match.
Neutraliseret udekilling
VIGTIGT: Husk at medbringe husorden, så vi kan se, der er tilladelse til at have kat, hvor du bor
Sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr her på siden
Læs om alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr her på siden og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Kom på besøg på internatet
Kom i åbningstiden og fortæl om dig selv og hvad du kan tilbyde og hør mere info om det pågældende dyr, du er faldet for.

Udfyld en ansøgning hos os
Vurderer vi, du er et match, udfylder du en ansøgning. Godkendes du til adoption, aftaler vi en dato for, hvornår du kan hente dyret.
Åbningstider
Islevdalvej 85, 2610 RødovreMandag: Lukket
Tirsdag: 09.00 - 11.00
Ons, tors og fre: 15.00 - 17.00
Lør, søn og helligdage: 12.00 - 16.00
Lukket: 24., 25., 26., 31. dec. + 1. jan
Gabølvej 6, 6000 Kolding
Mandag: Lukket
Tirsdag: 13.00 - 16.00
Onsdag-tors: Lukket
Fredag: 13.00 - 16.00
Lør, søn og helligdage: Lukket
Lukket: 24., 25., 26., 31. dec. + 1. jan
CVR-nr.: 33 31 73 28
Adresse
Islevdalvej 852610 Rødovre
Du er vores dyrehelt



