Om Dyreværnet
Adopter
Indlever
Hittedyr
Frynseklinikken
Dyreklinik
Hundepension
Adopter
Adopter
Få nyhedsmails
Nyhedsbrev
Testamente
Testamente
Anmeld
Anmeld sag
OBS! IKKE LÆNGERE TIL ADOPTION
OBS! Der kan ikke længere ansøges om adoption

Bella

Race: Labrador
Farve: Sort
Køn: Hun
Vægt: 31,3 kg
Alder: 7 ½ år
Pris: 2500,00
Placering: Sjælland

OBS! IKKE LÆNGERE TIL ADOPTION

DER KAN IKKE LÆNGERE ANSØGES OM ADOPTION AF BELLA.

Bella er en helt igennem fantastisk labrador, der inden for seks måneder har mistet begge sine ejere. Derfor har hun i den grad brug for en ny og tryg familie hurtigt, da hun har været lidt forsømt her de sidste par måneder.

Bella ELSKER alle mennesker, både børn og voksne og kan slet ikke være i sin krop, hvis man bare antyder at ville snakke med hende. Alle på Dyreværnet er faldet pladask for hende, da hendes personlighed bare er så elskelig. Hun kan være lidt voldsom i sin glædesudbrud, så eventuelle børn i hendes kommende familie skal være af den lidt større slags.

Hun har boet sammen med kat og er overordentlig glad for andre hunde. Hun er frisk både på bare at hilse, og på at lege, hvis muligheden byder sig, og når hun har fået nok, går hun bare væk.

Bella er trods sin alder stadig meget aktiv og stresser let, og sammenholdt med at hun de sidste par måneder har været meget understimuleret, leder hun efter en aktiv familie, der kan fylde alle hendes depoter med samvær, tryghed, aktivering og masser af dejlige oplevelser.

Hun er måske ikke super godt opdraget, men hun er så elskelig og kærlig, at det med opdragelsen blot er en bagatel. Men man skal ikke tage fejl. Hun er BOMstærk, og trods gigt, så er der FULD knald på hende, og der skal en stærk person i den anden ende, for at kunne gå med hende.

Ved dyrlæge-tjekket blev det afsløret at hun har meget stive forben, som sandsynligvis er et resultat af længerevarende gigt. Dog virker hun ikke smertepåvirket, som det er nu, hverken i bevægelse eller manipulation af leddene, men det kan naturligvis komme senere. Derfor skal hendes nye familie være indstillet på at kunne og ville tage sig af dette, hvis det sker. Specialfoder til led og gigt kan komme på tale her, da hun ikke har været vant til kvalitetsfoder.




OBS! IKKE LÆNGERE TIL ADOPTION

  Sådan adopterer du et dyr  

Adopt Step 1

Find dit drømmedyr her på siden

Adopt Step 2

Kom på besøg på internatet

Adopt Step 3

Udfyld en ansøgning hos os

  Du er vores dyrehelt  

Hjælp med at redde dyr
Anmeld dyreværnssag
Dyreværnets seneste nyheder
Bliv klogere på testamente

Telefontid

44 94 66 95


Nummeret er til vores internater - ikke til dyreklinikken eller pensionen. Find de øvrige numre her.


Ring til os på alle hverdage mellem 9.30 - 12.00 (gælder ikke helligdage + weekender)

Eller send os en mail: [email protected]

Åbningstider

Islevdalvej 85, 2610 Rødovre

Mandag: Lukket
Tirsdag: 09.00 - 11.00
Ons, tors og fre: 15.00 - 17.00
Lør, søn og helligdage: 12.00 - 16.00
Lukket: 24., 25., 26., 31. dec. + 1. jan

Gabølvej 6, 6000 Kolding

Mandag: Lukket
Tirsdag: 13.00 - 16.00
Onsdag-tors: Lukket
Fredag: 13.00 - 16.00
Lør, søn og helligdage: Lukket
Lukket: 24., 25., 26., 31. dec. + 1. jan

CVR-nr.: 33 31 73 28

Betalings typer