Charlie
Vidunderlige Charlie har brug for et nyt hjem. Han har været SÅ højt elsket i tidligere hjem, og det var med stor sorg, at for meget rejseaktivitet i forbindelse med arbejde skulle sætte en stopper for deres eventyr sammen.
Men Charlie har desværre voldsom separationsangst, og han stresser generelt meget op når hans familie ikke er samlet. Han kan på nuværende tidspunkt IKKE være alene hjemme overhovedet, hvilket gør at der selvfølgelig skal gå måneder, før ny ejer skal begynde at træne dette. Og så skal det være i så bitte små skridt, at det ikke går galt. Det kan også være at han aldrig lærer det, så det skal man selvfølgelig være indstillet på. Udover separationsangst er han samtidig en meget energisk hund, så han kræver sit af en ny familie, selvom han er en hamrende dejlig charmetrold. Der er intet ondt i smukke Charlie, og han elsker alle på sin vej.
Han er yderst stresset på internatet, og stress er lang tid om at komme ud af kroppen, især efter et skifte til et nyt hjem. Derfor skal man være opmærksom på, at der går tid før man har en rolig og afslappet hund i sit hjem. Udover at være stresset, er han jo også en unghund der er fyldt med hormoner, så der sker bare rigtig meget oppe i hans lille hoved. Vores dygtige medarbejder har selvfølgelig fuld fokus på Charlies behov og sørge for at aktivere den lille snude både fysisk og mentalt, så hans stress kan minimeres mest muligt.
Vi håber på at kunne finde en skøn familie til ham, hvor der ingen alenetid er, eller hvor han kan komme med overalt.
Charlie er en vaskeægte selskabspapegøje, der knytter stærke bånd til sin ejer, men grundlæggende elsker alle mennesker, børn som voksne. Man skal blot lige have i mente, at han er meget voldsom i sin entusiasme, en bullerbasse, der kan vælte mindre børn som kegler. Er der børn i hans kommende hjem, så skal det være hundevante børn, der ikke bliver bange for ham. Derudover stresser det ham også en del at skulle holde styr på hele familien, derfor tror vi at Charlie ville være glad for en mindre familiekonstellation - men uanset er det vigtigste at man er tålmodig med ham.
Fordi Charlie er så glad for alt og alle, SAMT elsker at køre med på ture i bilen, så er han også en hund, der er forholdsvis nem at have med alle steder.
Det eneste han ikke bryder sig om er hanhunde, som han lige skal se an, men til gengæld er han damernes ven. Eller... han kan i hvert fald godt lide tæver.
Og så er han jo også vant til at sove med under dynen. Charlie håber inderligt, at hans drømmehjem ikke lader vente på sig, og at han snart kan flytte hjem til sin nye familie.
Kontakt Gitte for at høre nærmere om lækre Charlie.
For at komme i betragtning til dette dyr, kan man vælge at sende en fyldestgørende og detaljeret mail til [email protected], hvor man beretter om, hvem man er og hvad man kan tilbyde. Vi gennemgår derefter alle skriftlige henvendelser, der opfylder ovenstående, og vender tilbage til alle.
Dette dyr er hos Søndergård Hunde- og Kattepension ved Kolding (Gabølvej 6, 6000 Kolding). Kontakt internatsleder Gitte i telefontiden (alle hverdage fra 9.30-12.00) på 8877 2799.
Dyreværnet Kolding - åbningstider
Besøg efter aftale på tlf. 8877 2799
ring og book tid på hverdage mellem kl. 09.30 - 12.00
Sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr her på siden
Læs om alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr her på siden og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Kom på besøg på internatet
Kom i åbningstiden og fortæl om dig selv og hvad du kan tilbyde og hør mere info om det pågældende dyr, du er faldet for.

Udfyld en ansøgning hos os
Vurderer vi, du er et match, udfylder du en ansøgning. Godkendes du til adoption, aftaler vi en dato for, hvornår du kan hente dyret.
Du er vores dyrehelt



