Wilma (indekat)
DER KAN IKKE LÆNGERE ANSØGES OM ADOPTION AF WILMA
Da Wilma er en meget populær dame, men samtidig har nogle øre-udfordringer, vi skal sikre, at en ny ejer har ressourcer til at kunne håndtere, så har Dyreværnet besluttet at man skal ansøge om adoption af hende. Dette betyder, at Wilma kun kan besøges tirsdage, onsdage og fredage mellem 12:30 - 16:00, og der kan kun ansøges ved personligt fremmøde.
Smukke Wilma er en skøn og kærlig pige, der stammer fra en dyreværnssag, hvor antallet af katte var blevet lidt for stort i forhold til, hvad tidligere ejer kunne overskue. Vi har derfor fået overdraget 11 hengivne Maine Coons, som løbende kommer til adoption. Nu er det kommet til Wilmas tur til at finde et nyt hjem.
Fælles for kattene er, at de landede hos os TF-positive (Tritigomonas Foetus), som forårsagede diarre hos dem alle. De har derfor været i karantæne her hos os, for at komme på fode igen, og Wilma er nu sygdommen kvit. Da kattene kommer fra et sted, hvor den generelle livskvalitet kunne have været bedre, kan vi ikke garantere, hvorledes dette vil påvirke deres helbred og sundhed fremadrettet, og interesserede i katte fra denne sag, skal være indstillet og forberedte på dette.
Udover dette, så kan det tage en sådan kat lang tid at falde til i nyt hjem, og det hele er ikke nødvendigvis rosenrødt fra dag et af. Man hjælper ikke Wilma, hvis man ikke har sat sig ind i, at det kan tage lang tid for en kat med den baggrund at skifte hjem og falde til. Hun er endnu ikke renlig her hos os, og dette må ikke blive et problem fremadrettet.
Wilma er en meget dejlig pige. En skøn spradebasse, der er meget legesyg og noget af en drillepind. Oven i hatten, så er hun også en rigtig kælepotte, når det stikker hende. Hendes pels kræver meget pelspleje resten af sine dage, selvom hun her hos os er blevet trimmet og børstet i bund.
Wilma har her hos os fået fjernet en polyp i venstre øregang, hvilket har afstedkommet et længerevarende efterbehandlingsforløb. Hun har en sprængt trommehinde og er stadig plaget i det stakkels øre, hvilket forårsager et såkaldt "head tilt", hvor hovedet hælder let på skrå. Som Wilma's nye ejer skal man være indforstået med at hendes ører kan kræve ekstra opmærksomhed og udgifter fremadrettet.
Neutraliseret indekat
VIGTIGT: Husk at medbringe husorden, så vi kan se, der er tilladelse til at have kat, hvor du bor.
Sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr her på siden
Læs om alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr her på siden og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Kom på besøg på internatet
Kom i åbningstiden og fortæl om dig selv og hvad du kan tilbyde og hør mere info om det pågældende dyr, du er faldet for.

Udfyld en ansøgning hos os
Vurderer vi, du er et match, udfylder du en ansøgning. Godkendes du til adoption, aftaler vi en dato for, hvornår du kan hente dyret.
Du er vores dyrehelt



