Silke
Pludselig sygdom satte desværre en stopper for det dejlige liv, der ellers var planlagt sammen med Silke, og vi har lovet at finde denne yndige pige et nyt og helt vidunderligt hjem, der passer lige til hendes behov.
Silke er en super sød smuksak, der elsker mennesker. Hun stresser dog meget op over børn, så hvis der er børn i hendes kommende hjem, så skal det være store, hundevante børn +13 år, der er rolige omkring hende.
Hun har indtil nu boet med en anden hund, og har derfor aldrig prøvet at være alene hjemme på daglig basis. Selvom Silke er glad for at møde andre hunde, har det i hjemmet også været en stressfaktor. Silke skal derfor være alenehund i kommende hjem, så hun kan kan få dækket sit store behov for opmærksomhed fra sine mennesker, uden at skulle dele med en anden hund. Her skal man så netop være indstillet på, at Silke aldrig har prøvet at være alene, og at vi ønsker ansøgere, der kan tilbyde minimum alenetid og ingen bagkant på, hvornår hun skal kunne det. Vi kan ikke garantere, at hun kan lære det, så det er vigtigt at være forberedt på.
Silke har tidligere skiftet mellem lejlighed og kolonihave, og det er tydeligt, at hun absolut trives bedst i hus, og derfor ønsker tidligere ejer en fremtid for Silke, der ikke byder på lejlighed.
Silke er en tryghedsbøf, der har det allerbedst, når hendes menneske er helt tæt på, så hun kan kramme og møsse løs. Hun har også været vant til at sove med i sengen, da det har en beroligende effekt på hende.
Prinsessen er også en meget aktiv og intelligent pige, der har brug for mental stimuli i form af Nose work eller lignende, da hun er eminent til at bruge næsen, og bruger den flittigt. Så selvom hun er en tryghedsbøf, er hun IKKE en sofa-kartoffel, der bare ligger og ser køn ud. Der skal ske noget aktivt og spændende hver eneste dag, så hendes kloge hoved bliver brugt til noget fornuftigt.
Vores dyrlæger har observeret, at Silke hinker ind imellem. Der findes dog ingen tegn på i et her og nu billede, at hun har løse knæskaller. Vi kan dog ikke spå om fremtiden, og løse knæskaller kan udvikles over tid og muligvis kræve behandling.
Silke er steriliseret og har gyldigt pas.
Sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr her på siden
Læs om alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr her på siden og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Kom på besøg på internatet
Kom i åbningstiden og fortæl om dig selv og hvad du kan tilbyde og hør mere info om det pågældende dyr, du er faldet for.

Udfyld en ansøgning hos os
Vurderer vi, du er et match, udfylder du en ansøgning. Godkendes du til adoption, aftaler vi en dato for, hvornår du kan hente dyret.
Du er vores dyrehelt



