Billede af Maverick, en Malinois-blanding, der sidder pænt på græsset og kigger op på kameraet.

Maverick er en fantastisk hvalp, der ikke har oplevet særlig meget godt og trygt i sit korte liv. Han er stadig en baby, der er ved at lære, at verden faktisk ikke er farlig – selvom den godt kan virke sådan lige nu.

Han er usikker overfor nye ting og vi oplever ham som reaktiv overfor blandt andet andre hunde, cykler og mennesker på gåture, hvilket vi arbejder med.

Maverick er en enormt samarbejdsvillig og lærenem fyr, og han har allerede gjort flotte fremskridt i træningen. Han er fortrolig med at tjekke ind hos os, når han ser en trigger, og så har han selv fundet på at bruge små, kendte øvelser som at stille forpoterne op på en sten, når han bliver usikker og stressniveauet stiger.

Selvom fremmede mennesker på tur kan virke skræmmende for ham, er han positivt stemt overfor mennesker, som vi introducerer ham til. Han knytter sig særligt meget til de mennesker der bruger meget tid med ham, og rykker sig enormt i træningen og bliver bedre til at forholde sig til miljøet, når han er sammen med nogen, han har opbygget en god relation til. Han er en super kærlig hvalp, som meget gerne vil nusses og gerne vil kravle op på skødet og ligge helt tæt.

Hans drømmehjem er hos nogen med stor trænings- og raceerfaring, som arbejder ud fra belønningsbaserede principper, og som er klar på at tage en hvalp ind, som allerede har nogle ”minusser på kontoen” i forhold til tillid til omgivelserne. Hans nye familie skal have tid og lyst til at fortsætte det arbejde, vi er i gang med – at vise ham, at verden kan være et trygt sted, fyldt med gode oplevelser og mennesker, der vil ham det godt.

Han søger et hjem i landlige og rolige omgivelser, hvor der ikke er overload af triggere, hver gang han bevæger sig uden for en dør. Han elsker at ligge udenfor, og vil sætte stor pris på en have. Hans kommende hjem skal være børnefrit.

Hos os oplever vi ham som frygtsom og reaktiv overfor andre hunde selv på stor afstand. Om han kan lære at bo sammen med en anden hund og få nogle gode hundevenner på sigt, kan vi ikke spå om lige nu, derfor søger vi umiddelbart et hjem uden andre hunde, men vi lærer hele tiden nyt om Maverick og opdaterer løbende teksten.

En aktiv brugshund som ham, skal selvfølgelig ud at bruge sit kloge hoved og bruges til en eller form for træning eller hundesport – men først og fremmest er han en hvalp, som har brug for at få at få opbygget selvtillid og tillid til at verden er et sikkert sted at være, og han har brug for en god balance imellem aktivitet og hvile, og tid til at tage alle indtrykkene ind. Og så er han selvfølgelig en hvalp med alt hvad det indebærer ift. alene hjemme og renlighedstræning.

Vi ser en kæmpe stjerne i ham og er slet ikke i tvivl om at man får den bedste, mest loyale træningsmakker i Maverick, med den rette tid og tålmodighed.

Vi ønsker udelukkende modne ansøgere, der personligt har ejet og trænet Malinois (eller lignende brugshunde) før, 

Maverick har pas.

Billede af Maverick, en Malinois-blanding, der sidder pænt på græsset og kigger op på kameraet.
Send os en ansøgning per e-mail

Send din ansøgning til internatet i Rødovre eller internatet i Kolding, afhængig af hvor dyret opholder sig – vi modtager ikke opkald per telefon.

Husk at skrive navnet på hvalpen i emnefeltet!

Din ansøgning skal være så detaljeret og fyldestgørende som muligt, så vi får et klart og tydeligt indblik i, hvad du/I har af hundeerfaring og kan tilbyde hvalpen. Krav til hvalpens nye hjem og familie fremgår af beskrivelsen og evt. opmærksomhedspunkter.

Din ansøgning skal indeholde følgende oplysninger:

  • Fulde navn
  • Fulde adresse
  • Telefonnummer
  • Oplysninger om hvem, der bor i husstanden
  • Hvornår du/kan overtage hvalpen

Vedhæft også gerne billeder af bolig og omgivelser.

Vent ikke for længe, vi lukker for ansøgninger, så snart vi har nok kvalificerede ansøgere i puljen.

Du/I møder kun hvalpen, hvis vi indkalder til samtale

Går du/I videre i ansøgnings- og udvælgelsesprocessen, indkalder vi jer til en samtale, hvor alle i husstanden skal møde op for at møde og evt. få overdraget hvalpen.

Fremmøde skal ske til det internat, hvor hvalpen befinder sig.

Adoptanter skal være medlem af Dyreværnet

Er du/I ikke medlemmer i forvejen, beder vi dig/jer melde dig/jer ind i foreningen for at gå videre med adoptionen (det koster 200 kr. årligt). På denne måde støtter du/I Dyreværnets arbejde nu og i fremtiden. Bliv medlem.

Billede af Maverick, en Malinois-blanding, der sidder pænt på græsset og kigger op på kameraet.

Video med Maverick

Ofte stillede spørgsmål om adoption

Er det gratis at adoptere et dyr fra Dyreværnet?

Nej, alle vores dyr har en adoptionspris. Prisen ser du på det enkelte dyr, når du vælger det fra oversigten.

Hvilket dyr skal jeg vælge?

Der er en række vigtige spørgsmål, man skal stille sig selv, inden man erhverver sig et kæledyr.

  • Har jeg tid til et kæledyr?
  • Er jeg meget hjemme/næsten aldrig hjemme?
  • Har jeg økonomi til et kæledyr? (foder, dyrlæge, forsikring…)
  • Har jeg plads til et kæledyr? (hundekurv, kattebakke, legetøj, terrarie, bur/min. 9 m2 til kaniner…)

I vores oversigt over de dyr, vi har til adoption, har vi angivet en række filtreringsmuligheder, så man kan sortere dyrene til og fra afhængig af ønsker og behov, herunder ikke mindst dyrenes behov. Det har vi gjort for at hjælpe folk på vej til det rigtige valg for dem og for dyret.

Hvis du fx ikke har lyst til at bruge en masse tid på pelspleje, så kan du sortere de (langhårede) dyr fra, som kræver meget pelspleje.

Vi håber, at vores filtreringsmuligheder virker efter formålet. Husk løbende at holde øje med vores dyr til adoption, vi får hele tiden nye dyr ind.

Kan man blive skrevet op til en specifik race og blive ringet op, når den kommer ind?

Nej, det kan man desværre ikke, da vi får utrolig mange henvendelser hver dag. Hertil kommer, at de fleste af vores dyr er blandinger. Besøg jævnligt vores hjemmeside, så ser du med det samme de seneste dyr til adoption.

Har I andre dyr til adoption, end dem jeg kan se på hjemmesiden?

Nej. Hjemmesiden opdateres dagligt med dyr, der søger nye hjem. Besøg jævnligt vores hjemmeside, så ser du med det samme de seneste dyr til adoption. Måske dit næste familiemedlem sidder hos os og venter?

Hvordan ansøger jeg om adoption?

Lever du/I op til kravene i beskrivelsen af dyret, og er du/I helt forelskede allerede, så besøg os på internatet i Rødovre eller Kolding i vores åbningstider – du/I behøver ikke booke tid først.

Når du/I kommer på besøg, vil du/I blive budt velkommen af vores adoptionspersonale. De vil kunne give dig/jer yderligere information om det pågældende dyr samt vise dyret frem, hvis det er muligt.

Efter samtalen og mødet med dyret, vil du/I blive bedt om at udfylde en ansøgning, forudsat at du/I stadig er interesserede i adoption af dyret. Når ansøgningen er udfyldt, gennemgår vi den sammen med dig/jer.

Du/I kan forvente at få svar på din/jeres ansøgning indenfor 8-10 hverdage (alle får svar).

Jeg bor langt væk fra jeres internater - hvad gør jeg?

Er du interesseret i et dyr hos Dyreværnet, og bor du langt væk fra det internat, dyret sidder på? Så er du velkommen til at sende en mail til os:

I din mail skal du oplyse:

  • Hvem du er.
  • Hvad du kan tilbyde dyret og har af erfaring med tidligere kæledyr.

Har du mulighed for at vedhæfte billeder af dit hjem og familiemedlemmer, plus evt. øvrige dyr, er du også velkommen til at gøre dette.

Oplys også gerne dit telefonnummer, hvis vi får brug for at komme i telefonisk kontakt med dig.

Søger du om indekatte, er det en god ide at beskrive forholdene i hjemmet. Indekatte skal nemlig stimuleres, og det hjælper, hvis de har god plads at bevæge sig på.

På denne måde kan vi danne os et indtryk af, om dyret umiddelbart vil passe ind i dine/jeres rammer.

Jeg har ansøgt om adoption af et dyr - hvornår får jeg besked?

Vi bestræber os på at behandle ansøgninger så hurtigt som overhovedet muligt, så vores dyr kan komme ud til deres nye, kærlige hjem. Men i perioder har vi mange dyr, og derfor mange ansøgninger – ligesom vi nogle gange får utrolig mange ansøgninger på det samme dyr.

Derfor kan vi ikke sige præcist, hvornår du kan forvente at høre fra os, men det plejer at være inden for 8-10 hverdage.

Alle får svar – uanset om det er en invitation til at møde dyret på vej mod en adoption, eller det er et afslag.

Jeg har ansøgt om adoption af et dyr og fået afslag - det forstår jeg ikke

Vi har desværre ikke mulighed for at give individuelle besvarelser på afslag pga. den volumen af ansøgninger, vi behandler.

Vi bestræber os altid på at finde det bedst mulige match til vores dyr ud fra vores kendskab til deres personlighed og behov – og ud fra vores observationer om deres adfærd. Dette afspejles i vores beskrivelser og evt. listede opmærksomhedspunkter om hvert enkelt dyr.

Mange gange modtager vi utrolig mange kvalificerede ansøgninger på det samme dyr, og så bliver det svært.

Derfor er det også vigtigt, at ansøgere, der får afslag, ikke opfatter det som en afgørelse om, at man ikke er egnet til at adoptere det pågældende dyr – eller andre dyr.

Vi opfordrer til, at man jævnligt besøger vores hjemmeside. Det er kun et spørgsmål om tid, før det bliver lykkens gang – også for dig/jer.

Måske var drømmedyret her ikke lige nu?

Selvom du ikke fandt dit nye familiemedlem, kan du stadig støtte dyrene på Dyreværnets internater

For bare 100 kr. kan du gøre en stor forskel for et dyr, der savner et hjem

Du kan også støtte via MobilePay 30707

Seneste dyr på internatet