
Axel
Axel er en livsglad lækkerhed, der mangler en ny familie. Han er en meget opsøgende, imødekommende og sød dreng, der skal ud til masser af tid, masser af plads og masser af kærlighed i et hjem med erfaring med racer af hans kaliber.
Prins Charming er er glad for alle mennesker og er især rigtig god omkring børn. Han har i tidligere hjem været vant til børn i alle aldre, og vi kan sagtens se ham i en børnefamilie, så længe der er stort fokus på Axel's behov. Han har været højt elsket i tidligere hjem, men er en lille smule understimuleret og har virkelig brug for at blive brugt fysisk og mentalt. Han kræver RIGTIG meget korrekt stimuli, for at være i en god balance.
Han er trænet til husbehov, kan de mest basale kommandoer, og trækker rigtig meget på gåture. Han er ikke god til dominerende hanhunde, men elsker til gengæld damerne. Han har i tidligere hjem kunne være alene hjemme en almindelig arbejdsdag, men sørg for at fjerne al mad. Han finder det, og han æder det!
Bor du et sted med højt til loftet, hus med god udenomsplads, og søger en hund med træningspotentiale, ved siden af familiehundelivet, så er Alex virkelig et rigtig godt bud. Stor, smuk, lækker, Axel har bare det hele!
Axel har pas

sådan adopterer du et dyr

Find dit drømmedyr
Søg blandt alle de dejlige hunde, katte, kaniner og smådyr og find netop det dyr der passer perfekt til dig.

Send ansøgning
Send en mail og fortæl os om dig selv, hvad du/I kan tilbyde og vedhæft gerne billeder af din familie og dit hjem.

Hent dit nye dyr
Når du er godkendt til adoption af dyret, du har søgt på, aftaler vi en tid og dato for, hvornår du kan hente dit nye familiemedlem.
Åbningstider
Nb. internatet er pt. lukket for besøgende frem til foreløbigt d. 28. februar 2021.Mandag: Lukket
Tirsdag: 09.00 - 11.00
Ons, tors og fre: 15.00 - 17.00
Lør, søn og helligdage: 12.00 - 16.00
Dyreværnet
Islevdalvej 85
2610 Rødovre
Adresse
Islevdalvej 852610 Rødovre
Du er vores dyrehelt


